Share Button
موسسه صیانت از حقوق زنان به مناسبت روز جهانی امحای خشونت علیه زنان با مشارکت مرکز اطلاعات سازمان ملل متحد در تهران نشست تخصصی با عنوان راهکارهای رفع خشونت علیه زنان با حضور جمعی از صاحب نظران و فرهیختگان این حوزه برگزار نمود. در این نشست خانم دکتر مهدیه شادمانی (مدیر جلسه ) ضمن خوش آمد گویی و خیر مقدم به حضار ، مقدمه ای از اهمیت پرداختن به مسئله خشونت علیه زنان مطرح نمودند. در ابتدا سرکار خانم خانم عطیه قشونی مدیر عامل موسسه صیانت از حقوق زنان به ایراد سخنرانی پرداختند و اظهار کرد: طی قطعنامه ای در 17 دسامبر 1999 مجمع عمومی سازمان ملل متحد، 25 نوامبر را به عنوان روز جهانی محو خشونت علیه زنان نام گذاری کرد و از دولت ها، سازمان های بین المللی و سازمان های غیر دولتی برای طراحی و سازماندهی فعالیت هایی جهت افزایش آگاهی عمومی از آن مشکل دعوت به عمل آورد. و در ادامه بیان کرد:
عکس گروهی شرکت کنندگان در مراسم روز جهانی امحای خشونت علیه زنان

موسسه صیانت از حقوق زنان به مناسبت روز جهانی امحای خشونت علیه زنان با مشارکت مرکز اطلاعات سازمان ملل متحد در تهران نشست تخصصی با عنوان راهکارهای رفع خشونت علیه زنان با حضور جمعی از صاحب نظران و فرهیختگان این حوزه برگزار نمود. در این نشست خانم دکتر مهدیه شادمانی (مدیر جلسه ) ضمن خوش آمد گویی و خیر مقدم به حضار ،  مقدمه ای از اهمیت پرداختن به مسئله خشونت علیه زنان مطرح نمودند.

در ابتدا سرکار خانم خانم عطیه قشونی مدیر عامل موسسه صیانت از حقوق زنان به ایراد سخنرانی پرداختند و اظهار کرد:  طی قطعنامه ای در 17 دسامبر 1999 مجمع عمومی سازمان ملل متحد، 25 نوامبر را به عنوان روز جهانی محو خشونت علیه زنان نام گذاری کرد و از دولت ها، سازمان های بین المللی و سازمان های غیر دولتی برای طراحی و سازماندهی فعالیت هایی جهت افزایش آگاهی عمومی از آن مشکل دعوت به عمل آورد. و در ادامه بیان کرد: مجمع عمومی سازمان ملل متحد خشونت علیه زنان را «هرگونه عمل خشونت آمیز بر پایه جنسیت که بتواند منجر به آسیب فیزیکی (بدنی)، جنسی یا روانی زنان بشود» تعریف کرده است . همچنین ایشان گفت : تاریخ نشان دهنده این است که از زمان یونان باستان تا به امروز زنان همواره با انواع خشونت روبه رو بوده اند.به طوری که  در سراسر جهان یک زن از هر سه زن در طول عمر خود خشونت را از کسی که می شناسد ، تجربه کرده است. خشونت علیه زنان و دختران هزینه بزرگی بر خانواده ها، جوامع تحمیل می کند. خشونت علیه زنان و دختران، نقض فاحش حقوق بشر است. 

 
از چپ به راست خانم ها: ولی مراد؛ صدیق و قائم مقامی

در این نشست سرکار خانم نازنین قائم‌مقامی فراهانی کتابدار مرکز اطلاعات سازمان ملل متحد پیام آنتونیو گوترش دبیر کل سازمان ملل متحد را به مناسبت روز جهانی امحای خشونت علیه زنان برای حاضران قرائت کرد.

سپس خانم دکتر زهرا صدیق ، رئیس اداره رئیس اداره کودک و خانواده وزارت امور خارجه نیز یکی از سخنرانان اصلی این نشست بودند که در خصوص اسناد بین المللی در حوزه خشونت علیه زنان مباحث مفصلی را ارائه نمودند با اشاره به نگاه پیامبر به جایگاه زنان بیان داشتند : جهت‌گیری فرهنگی و دینی ما نسبت به زنان مبتنی بر کرامت است. فارغ از اینکه چگونه در این باره عمل می‌کنیم.وی با طرح این سؤال که کدام ساختار بین‌المللی به مسئله خشونت علیه زنان پرداخته است، ابراز داشت: تمامی آژانس‌های سازمان ملل در این باره برنامه‌های مشخصی دارند و تر تمام سازوکارهای بین‌المللی مسئله خشونت علیه زنان مورد توجه واقع شده و من موضوعی را سراغ ندارم که این قدر وسیع در سازوکارهای بین‌المللی به آن پرداخته شده باشد. رئیس اداره کودک و خانواده وزارت امور خارجه به معرفی اسنادی که ناشی از سازوکارهای اختصاصی زنان در حوزه بین‌الملل هستند پرداخت و گفت: کنفرانس‌های سه‌گانه‌ای در سطح جهان به مسئله خشونت علیه زن اختصاص یافت . 

 
حضور نزدیک به 100 نفر از اعضای سازمان های مردم نهاد، فعالان حقوق زنان، دانشجویان و اساتید دانشگاه ها در نشست روز جهانی امحای خشونت علیه زنان

وی کمیسیون مقام زن را به عنوان قدیمی‌ترین سازوکار بین‌المللی معرفی کرده و ابراز داشت: حاصل این کمیسیون یک قطعنامه بین‌المللی بود. صدیق یادآور شد: مسئله خشونت علیه زنان در سازوکارهای حقوق بشری دیوان کیفری بین‌المللی و شورای امنیت نیز مورد توجه قرار گرفته است.و علیرغم آنچه به نظر می‌آید این موضوع صرفا حقوق زنانی در تمام سازوکارهای امنیتی، توسعه‌ای و حقوق بشری بین‌المللی واقع شده است. وی با بیان اینکه هنوز لیست موارد خشونت علیه زنان باز است، پیشنهاد کرد: مسئله تحریم که  تاثیر شگرفی بر روی گروه زنان و کودکان دارد در این لیست بین‌المللی گنجانده شود.

 
شرکت کنندگان در مراسم روز جهانی امحای خشونت علیه زنان

در ادامه این نشست سرکار خانم توران ولی مراد مدیر شبکه ایران زنان و شورای همکاری‌های زنان به تشریح راهکارهای منع خشونت علیه زنان در ایران پرداخت و گفت: برای دستیابی به این راهکارها مشخصا باید ببینیم خشونت در اسناد بین‌المللی چه مصادیقی دارد. مدیر شبکه ایران زنان تصریح کرد: نکته اصلی این است که تعاریف خشونت از کجا می‌آید و آیا اسنادی که در چند دهه با این تعاریف شکل گرفته‌اند بر مبنای نگرش غربی و اومانیستی نیست؟ در واقع خشونت زن محور بر اساس نگاه غربی شکل گرفته و روش‌های مقابله با آن سکولار بوده است.

ولی مراد  ادامه داد انقلاب اسلامی ایران نگرش و جریان فکری دیگری را وارد صحنه بین‌الملل کرده است و ما در داخل کشور احتیاج داریم خشونت علیه زنان وخانواده را مورد بازبینی، بازنگری و بازتعرف و برای رفع خشونت بازسازی کنیم.این کارشناس خاطرنشان کرد: عدم توجه به این مسئله موجب تکثیر اشکال خشونت می‌شود. چرا که اشکال اصلی مورد توجه قرار گرفته در اسناد بین‌المللی مبتنی بر نگرش داخلی نبوده است.  

 

 

e-max.it: your social media marketing partner

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید