English / فارسی  به سازمان ملل متحد که جهان شماست خوش آمدید
 سه شنبه ۱۸ مهر ۱۳۹۶
 
RC
UNESCO
UNDP
UNHCR
WHO
WFP
UNIDO
UNICEF
UNIC
UNFPA
FAO
UNODC
UNAIDS
UNAMA
IOM
 
برابری برای زنان پیشرفت برای همه – بان کی مون
15 اسفند 1392

تهران 15 اسفند 1392 (مرکز اطلاعات سازمان ملل متحد)—دبیر کل سازمان ملل متحد در پیامی به مناسبت روز جهانی زن 8 مارس 2014 برابر با 17 اسفند ماه جاری گفت برابری برای زنان پیشرفت برای همه است.

متن کامل پیام بان کی مون به شرح زیر است:

ما دراین روز جهانی زن بر اهمیت دستیابی به برابری برای زنان و دختران تاکید می ورزیم نه صرفا به دلیل اینکه موضوع عدالت و حقوق بشر اساسی است بلکه به این خاطر که پیشرفت در بسیاری از حوزه ها به آن بستگی دارد.

کشورهایی که بیشتر از برابری جنسیتی بهره مند هستند، رشد اقتصادی بهتری دارند. شرکت ها با روسای زن بیشتر، عملکرد بهتری دارند. توافق های صلحی که زنان را شامل می شود، پایدار تر است. پارلمان ها یا مجالس قانون گذار با نمایندگان زن افزون تر قوانین بیشتری در مورد مسائل اجتماعی کلیدی مانند سلامت، آموزش، قوانین ضد تبعیض و حمایت از کودک تصویب می نمایند.

دلیل روشن است: برابری برای زنان یعنی پیشرفت برای همه.

این حقیقت ساده باید مبنایی باشد برای اقدام ما جهت شتاب پیشرفت به سوی آرمان های توسعه هزاره تا سال آینده که سال هدف است و تدوین دستورکار برای سال های فراتر از 2015.

دستاوردهای مهمی در زمینه آموزش ابتدایی برای دختران و ملاحظات سیاسی برای زنان به دست آمده است. اما پیشرفت هنوز بسیار آهسته و نابرابر است.

یک دختر بچه که امروز به دنیا می آید بدون در نظر گرفتن اینکه مادر وی کجا زندگی می کند، هنوزبا نابرابری و تبعیض روبرو است. ما تعهدی مشترک داریم تا حق زندگی عاری از خشونت برایش تضمین نماییم، خشونتی که از هر سه زن در جهان یکی تحت تاثیر آن قرار می گیرد؛ برای کار مساوی حقوق برابر دریافت نماید؛ از تبعیضی که مانع مشارکت وی در اقتصاد می گردد در امان باشد؛ دارای حق برابر در تصمیماتی باشد که بر زندگی وی اثر می گذارد و بتواند خود هر موقع که خواست برای بارداری و تعداد فرزندان تصمیم بگیرد.

اینجانب پیامی دارم برای هر دختر که امروز به دنیا می آید همچنین هر زن و دختر دراین سیاره: درک حقوق بشر و برابری رویا نیست، مسئولیت دولت ها، سازمان ملل متحد و همه افراد بشراست.

پیامی نیز برای دوستان مرد و پسر خود دارم: نقش خود را ایفا کنیم. به نفع همه ما است هنگامی که زنان و دختران یعنی مادران، خواهران، دوستان و همکاران شما از توان بالفعل خود بهره ببرند.

اجازه دهید به اتفاق برای حقوق، توانمندی و برابری جنسیتی زنان تلاش نماییم همانگونه که برای حذف فقر و ارتقای توسعه پایدار تلاش می کنیم. برابری برای زنان پیشرفت برای همه است.

پوشش خبری


آخرین اطلاعیه های مطبوعاتی
رسانه های اجتماعی
Facebook Twitter YouTube RSS
هر روز سازمان ملل متحد برای حل چالش های جهانی می کوشد
نقشه سایت | تماس با ما | هشدار
آدرس: تهران، دروس، بلوار شهرزاد، شماره 8 - کد پستی: 19487 - صندوق پستی: 4557-15875 | تلفن: 22873837 21 98 + | فاکس: 22873395 21 98 +| پست الکترونیکی: [email protected]