Print
Back
فراخوان بان کی مون برای توقف شهرک سازی درکرانه باختری و قدس

تهران 7 آذر 1392 (مرکز اطلاعات سازمان ملل متحد)-- دبیر کل سازمان ملل متحد در پیامی به مناسبت روز جهانی همبستگی با مردم فلسطین 29 نوامبر 2013 برابر با 8 آذر 1392خواستار توقف تمامی فعالیت های شهرک سازی درکرانه باختری و قدس شرقی شد. متن کامل پیام  بان کی مون به شرح زیر است:

این سالگرد روزهمبستگی، فرصتی است برای انعکاس وضعیت حساسی  که مردم فلسطین با آن روبرو هستند، همچنین فرصتی است برای جلب توجه به کمک و مسئولیت دسته جمعی ما به عنوان دولت ها، یا سازمان های بین المللی و جامعه مدنی به سوی صلح فلسطینی- اسرائیلی.

گرامیداشت امسال در حالی رخ می دهد که مذاکره کنندگان فلسطینی و اسرائیلی  با یکدیگر به سوی هدف حل وفصل صلح آمیز و فراگیر در باره وضعیت تمامی مسائل دائمی همکاری می نمایند. اینجانب از همه نقش آفرینان در جامعه بین المللی می خواهم از طرف های مذاکره کننده  در این تلاش بلند پروازانه همچنین برای دستیابی به هدف " دو کشور" حمایت نمایند که نهایتا به درگیری ها خاتمه خواهد داد. تمامی طرف ها باید به گونه ای مسئولانه عمل کنند و از اقداماتی پرهیز نمایند که پیش بینی ها برای مذاکرات موفق را تحت الشعاع قرار می دهد.

من نسبت به وضعیت موجود که به گونه ا ی فزاینده خطرناک است، بیمناکم. خشونت و تحریک شدت یافته است. اگرچه از اقدام اسرائیل در آزاد کردن زندانیان فلسطینی به عنوان بخشی از توافق برای از سرگیری مذاکرات استقبال می کنم، اما فعالیت های شهرک سازی در سرزمین های اشغالی فلسطین ادامه دارد که همچنان دلیلی بسیار مهم برای نگرانی  است. اعلام تاسیس هزاران واحد منزل نمی تواند با هدف راه حل "دو کشور" سازگار باشد و خطر فروپاشی مذاکرات را افزایش می دهد. شهرک سازی ها نقض حقوق بین الملل ومانع صلح هستند. تمامی فعالیت های شهرک سازی در کرانه باختری و قدس شرقی باید متوقف گردد. اقداماتی که موجب پیش داوری درباره وضعیت نهایی می گردد به وسیله جامعه بین المللی رسمیت شناخته نمی شوند.

در عین حال فلسطینی ها همچنان به دلیل تخریب خانه هایشان در منطقه C کرانه باختری و قدس شرقی آواره می شوند. نگرانی ویژه ما گسترش تخریب در قدس شرقی است یعنی جایی که امسال به تنهایی 100 خانه تخریب گردید و 300 نفر آواره شدند. صدها فلسطینی دیگر در معرض خطر قرار دارند زیرا خانه های آنان بدون مجوز صادره از اسرائیل بنا شده است. این امراهمیت دسترسی فلسطینی ها را به نظام منطقه بندی و برنامه ریزی عادلانه مورد تایید قرار می دهد. اینجانب تعهد اسرائیل به حمایت از جمعیت تحت اشغال خود را یادآورمی شوم.

وضعیت در غزه همچنان منبع نگرانی جدی باقی مانده است. اینجانب پرتاب راکت به خاک اسرائیل همچنین ساختن تونل به وسیله مبارزان  به اسرائیل را محکوم می کنم. پس از کشف اخیرتونل، اسرائیل انتقال مصالح ساختمانی به غزه شامل طرح های انسان دوستانه را متوقف کرد. در عین حال که نگرانی های امنیتی قانونی اسرائیل را به رسمیت  می شناسم، اسرائیل را ترغیب می نمایم  تضمین نماید نیاز های جمعیت غیر نظامی غزه رفع گردد.

آژانس امداد و کار ملل متحد که خط حیات میلیون ها فلسطینی در غزه ومنطقه کرانه باختری است همچنان با مشکلات مالی جدی روبرو است. از تمامی کمک کنندگان شامل کمک    کنند گان جدید می خواهم یاری نمایند  یا میزان آن را افزایش دهند تا این آژانس به عملیات حیاتی و لازم خود ادامه دهد.

اتحاد فلسطین بر اساس تعهد های سازمان آزادی بخش فلسطین  و موقعیت ابتکار صلح عربی برای راه حل "دو کشور" اساسی است. اینجانب فلسطینی ها را ترغیب می کنم  بر اختلافات، بدون هیچ تاخیری در راستای وحدت غلبه نمایند. 

هدف روشن است یعنی خاتمه اشغال که در سال 1967 آغاز و ایجاد کشور خود مختار، مستقل و ماندنی فلسطین که بر اساس مرزهای 1967 درصلح در کنار کشور اسرائیل امن به سر برد. قدس بر اساس مذاکرات به عنوان پایتخت دو کشور با ارائه مقرراتی  برای     مکان های مقدس تعیین خواهد شد. راه حلی توافق شده باید برای میلیون ها آوره  فلسطینی یافت شود که در سراسر منطقه به سر می برند.

سپتامبر گذشته مصادف با بیستمین سالگرد پیمان اسلو بود. بعد از دو دهه مذاکره و تعداد زیادی تحولات زیان آور، اینجانب رهبران فلسطینی  و اسرائیلی را ترغیب می نمایم  تصمیمی بگیرند که راهنمایی جهت راه حل سیاسی برای این درگیری قدیمی و جدی باشد. سازمان ملل متحد از راه همکاری با شرکای مربوطه، شامل گروه چهار کشور، آماده است  به فرایند راه حل "دو کشور"  کمک نماید.

نمی توانیم فرصت فعلی را از دست دهیم. من از همه در  جامعه  بین المللی می خواهم  با همکاری یکدیگر همبستگی بیان شده به این مناسبت را به اقدام مثبت برای صلح و عدالت تبدیل نمایند.

***