Print
Back
فراخوان دبیر کل سازمان ملل برای نجات جهان از شر سلاح های شیمیایی و کشتار جمعی

تهران 8 اردیبهشت 1392 (مرکز اطلاعات سازمان ملل متحد)— دبیر کل سازمان ملل متحد در پیامی به مناسبت یاد روز تمامی قربانیان سلاح های شیمیایی29 آوریل 2013 برابر با 9 اردیبهشت ماه جاری جامعه بین المللی را ترغیب نمود تا تلاش ها در راستای نجات جهان از شر سلاح های شیمیایی و سایر سلاح های کشتار جمعی را تشدید نماید.

متن کامل پیام بان کی مون به شرح زیر است:

این یاد روز از سوی جامعه بین المللی برای احترام به تمامی قربانیان سلاح های شیمیایی در نظر گرفته شده است.

امسال به ویژه گرامی داشت این روز به هنگام است زیرا شبح سلاح های شیمیایی دوباره سایه شنیع خود را گسترده است. ادعاهای اخیر در مورد استفاده از این سلاح های تنفر آمیز و نامتجانس در سوریه به عنوان یادآوری اهمیت حیاتی ومداوم کنوانسیون سلاح های شیمیایی است.

کنوانسیون هم عملی و هم آرمانی است. ضمن ارائه چارچوبی برای اجرای خلع سلاح شیمیایی و تسهیل در استفاده صلح آمیز از علم شیمی، ابزاری بسیار نمادین،  نمایانگرامتناع راسخ کشورهای عضو است که اجازه ندهند وحشیگری های گذشته تکرار گردد.

از زمان یادروز سال گذشته نزدیک به سه  چهارم عامل های سلاح های شیمیایی به گونه ای قابل تایید، نابود شده اند. امسال این رقم نزدیک به 80 درصد می رسد. این پیشرفت ادامه دار شاهدی بر موثر بودن کنوانسیون و تلاش های سازمان منع سلاح های شیمیایی است. 

اما رخداد های اخیر نشان می دهد، باید هوشیار بمانیم. تهدید سلاح های شیمایی ادامه دارد و 8 کشور به کنوانسیون ملحق نشده اند. تا زمانیکه کنوانسیون جهان شمول شود  و آخرین زردخانه نابود گردد، بدهی ما به قربانیان سلاح های شیمایی پرداخت نشده باقی خواهد ماند.

در این یاد روز، اینجانب جامعه بین المللی را ترغیب می نمایم تلاش ها در راستای نجات جهان از شر سلاح های شیمیایی و سایر سلاح های کشتار جمعی را تشدید نماید.  اجازه دهید با  یکدیگر همکاری نموده  تا تمامی کشور ها را به عضویت کنوانسیون در آوریم و اجرای کامل آن را ارتقا بخشیم. این اقدامی است که بر اساس آن می توانیم به بهترین وجه به قربانیان گذشته احترام گذاشته ونسل های آینده را ازتهدید سلاح های شیمیایی برهانیم.

***