Print
Back
فراخوان بان کی مون خطاب به نشست تهران برای کمک به سوریه جهت یافتن راهی به سوی آشتی، بازسازی و صلح

تهران 8 خرداد 1392 (مرکز اطلاعات سازمان ملل متحد)—دبیر کل سازمان ملل متحد در پیامی خطاب به جلسه مشورتی درباره سوريه که امروز در تهران آغاز شد همگان را فرا خواند به مردم سوریه کمک کنند تا راه به سوی آشتی، بازسازی  و صلح را پیدا نمایند.

متن کامل پیام بان کی مون که به وسیله آقای گری لوئيس، هماهنگ کننده مقيم سازمان ملل متحد در جمهوری اسلامی ايران قرائت شد به شرح زیر است :

اينک در سومين سال وقوع تراژدی در سوريه به سر می بريم و درگيری همچنان رو به وخامت در جريان است. شماری بسيار از مردم عادی سوری که از راه های بسيار در رنج هستند، قربانيان را تشکيل می دهند.  هر يک نفر از سه نفر سوری به کمک های انسان دوستانه فوری نيازمند است. هر يک نفر از چهار نفر از خانه خود رانده شده است. هزاران بيمارستان و مدرسه نابود شده است. ميزان و وضعيت نقض حقوق بشر کماکان تعجب آور است. آدم ربايی و خشونت جنسی فراگير است.

سوريه در مقابل چشمان ما در حال پاشيدگی است. در هم ريختگی زمينه مساعدی برای افراط گرايی و تهديدهای فزاينده نسبت به ثبات منطقه ای به وجود می آورد. وقايع فرامرزی امنيتی، بر همسايگان سوريه تاثير گذاشته است. آن کشورها به گونه ای قابل تحسين سخاوتمند و ميهمان نواز بوده اند، اما به محدوديت هايی در ميزبانی يک ميليون و نيم نفر پناهنده رو به رو شده اند. تداوم نبرد سوريه و روند فزاينده پناهندگی موجب عدم ثبات در تمامی منطقه با عواقبی برای صلح و امنيت بين المللی می گردد که فکر کردن درباه آن هولناک است.

اينجانب از ابتدای بحران خواستار راه حلی سياسی شده ام و هشدار داده ام که راه حل نظامی نه پاسخگوی خواست مشروع مردم سوريه و نه موجب ثبات در کشور می گردد. امروز بيشتر از هر زمان ديگر متقاعد شده ام که هيچ راه حل نظامی برای اين جنگ وجود ندارد. 

اخیرا اینجانب ازپیشنهاد جدید آقای لاوروف، وزیر امور خارجه روسيه و آقای کریريا، وزیر امورخارجه ایالات متحده  که در ماه جاری ارائه شد، به منظور دعوت از طرف های سوری  به پای میز مذاکره استقبال نمودم تا به گونه ای مشترک تصمیم بگیرند چگونه به شکلی کامل انتقال سیاسی  را اجرا و نهاد حکومتی انتقالی را با توان اجرایی همانطور که در اعلامیه ژنو 30 ژوئن 2012 قید شده را  تاسیس کنند. این مذاکرات بهترین فرصتی است که  در یک سال اخیربرای راه حل مبتنی بر گفت و گو داشته ایم. چالش های پیش رو مهیب هستند اما نمی توانیم این فرصت را از دست دهیم.

آقای اخضر ابراهیمی، نماینده مشترک ویژه در تلاش های خود برای بسیج جامعه بین المللی و تمامی طرف های ذینفع و از همه مهم تر طرف های سوری به پیش می رود. هفته های آتی حساس خواهند بود و اینجانب همه طرف ها ی درگیر را ، هم  در داخل و هم  در خارج  ترغیب می نمایم با آقای ابراهیمی به گونه ای کامل همکاری نمایند و دین خود برای حمایت از هئیت های سوریه جهت رسیدن به توافق را ادا نمایند.

انتقال سیاسی تنها راه خاتمه خشونت، نجات زندگی افراد بیگناه  و جلوگیری از سقوط سوریه به پرتگاه است. این درگیری ریشه های عمیق سیاسی دارد و از راه نظامی خاتمه نخواهد یافت، حتی اگر طرف ها و برخی از حامیان آنان بر این باور باشند. اینجانب عمیقا نگران گزارش های کشورهایی هستم که  به هریک از طرف های درگیر در سوریه اسلحه ارسال می کنند و پذيرای گروه های خارجی هستند که در جنگ داخلی سوریه  شرکت می کنند. این مسئله خطرات را برای مردم سوریه و همسایگان این کشور بیشتر می کند و اینجانب تمامی طرف ها را ترغیب می نمایم  برای توقف ارسال سلاح همچنین تشویق گروه های خارجی برای خروج جنگجویان خود از خاک سوریه، از نفوذ خود استفاده نمایند.

هدف برای همه باید روشن باشد: خاتمه خشونت ها در نخستين  زمان ممکن و انتقال به    سوریه ای جدید که از حقوق همه مردم جوامع خود حمایت کرده و خواست مشروع تمامی شهروندان خود برای آزادی، منزلت و عدالت را تحقق بخشد.

آرزوی بحث های سازنده برای این نشست دارم و امید وارم اقدامات شما به مردم سوریه برای یافتن راهی به سوی صلح و آشتی کمک نماید تا کشورآنان از نابودی نجات یابد. سوریه و مردم، تاریخ و فرهنگ آن،  نه تنها برای سوری ها بلکه برای تمامی ما مهم هستند. اینجانب همگان را فرا می خوانم به مردم سوریه کمک کنند تا راه به سوی آشتی، بازسازی  و صلح را پیدا نمایند.

***