اداره اطلاعات همگاني سازمان ملل متحد در ادامه تلاش‌هاي خود براي جلب توجه مردم جهان به تحولات و مسائل مهم بين‌المللي كه از ديد رسانه‌ها دور مي‌مانند فهرستي جديد از «ده رويداد كه جهان بايد بيشتر درباره آنها بداند» تدوين و منتشر كرده است. «ششي تارور» معاون دبيركل براي ارتباطات و اطلاعات همگاني در جريان انتشار فهرست سال 2005 در مقر سازمان ملل متحد در نيويورك گفت: «فهرست ما طيفي گسترده از مسائل مورد علاقه عده بسياري از مردم سراسر جهان را معرفي مي‌كند و ما در انتظار همكاري با رسانه‌هاي همه جا براي كمك به طرح مسائل مربوط به اين رويدادها هستيم.» فهرست جديد، همچون سال 2004 كه ابتكار مربوط به ده رويداد آغاز شد شامل رويدادهايي درباره طيفي از مسائل از چند منطقه جغرافيايي است. بعضي از مطالب اين فهرست درباره پيش‌آمدهاي غيرمنتظره دردسرآفرين بشردوستانه و موقعيت‌هاي مناقشه است اما مسائلي مانند حقوق بشر، بهداشت و توسعه را نيز دربرمي‌گيرد. تارور گفت: «ما مي‌دانيم كه روزنامه‌نگاران نمي‌توانند همه مطالب را منعكس كنند ولي احساس مي‌كنيم مردم سراسر جهان نياز دارند بيشتر درباره اين مسائل حياتي بدانند.» اين فهرست با مشورت دفاتر و برنامه‌هاي سازمان ملل متحد تهيه شده كه بسياري از آنها ديدگاه‌ها و انديشه‌هاي خود را درباره مسائلي ارائه دادند كه معتقد بودند از طرح بيشتر در رسانه‌ها سود خواهند برد. اما همچون سال گذشته، گزينش‌ نهايي تنها به عهده اداره اطلاعات همگاني بود. هر چند مسائل از 1 تا 10 رده‌بندي شده‌اند اما رده‌بندي منعكس‌كننده اهميت نسبي آنها نيست.

 

1ـ سومالي: گام‌هايي در مسير صلح شكننده در كشوري از هم پاشيده

در شرايطي كه فرآيند آشتي در سومالي وارد مرحله‌اي جديد و حياتي مي‌شود و سازمان ملل در نظر دارد كمك بشردوستانه خود را به آن افزايش دهد، اين كشور به بهترين فرصت خود براي صلح در 15 سال مي‌نگرد. اما در شرايطي كه بيشتر رسانه‌هاي بين‌المللي كمتر به مسائل اين كشور توجه مي‌كنند، ناامني فراگير چالشي شديد بري اين تلاش به وجود مي‌آورد.

 

2ـ نقطه كور غم‌انگيز در مراقبت بهداشتي از زنان

تلاشي اندك براي پيشگيري از آسيب‌ديدگي‌هاي فلج‌كننده هنگام زايمان مي‌تواند هر سال ده‌ها هزار زن را از مشكلات بهداشتي عاجزكننده و انزواي اجتماعي ناشي از فيستولاي زايمان نجات دهد.

 

3ـاوگانداي شمالي: بحراني بشردوستانه كه نياز به توجه مداوم دارد

فاجعه‌اي بشردوستانه در بخش شمالي اوگاندا به تدريج برملا شده است كه تاثير آن بر بعضي از آسيب‌پذيرترين گروه‌ها، به ويژه كودكان مساله‌اي است كه نياز به توجه جدي و مداوم دارد. 

 

4ـ سيرالئون: تحكيم صلحي كه با دشواري به دست آمده

آنان به مناقشه خاتمه داده، هزاران مبارز را خلع سلاح كرده، هزاران كودك سرباز را آزاد و انتخابات آزاد برگزار كرده‌اند. اما اينك كه حافظان صلح سازمان ملل ممكن است به زودي آنجا را ترك كنند، دنيا بايد تعهد خود را به خاطر كمك به اين كشور براي غلبه بر دشواري‌هاي بسيار نسبت به صلح شكننده آن حفظ كند.

 

5ـ عوامل دگرگوني: رشد نهادهاي حقوق بشر

دفاع از حقوق بشر صاحب ابزاري جديد در زراد خانه خود شده است. بيش از صد نهاد ملي در سال‌هاي اخير براي حمايت از حقوق گروه‌هاي آسيب‌پذير به وجود آمده است. اين نهادها به حد روزافزوني در زمينه طيفي گسترده از آرمان‌هاي حقوق بشر، از پيشگيري از شكنجه و تبعيض تا حل مناقشه فعال هستند.

 

6ـ كامرون: كشاورزي در ناآگاهي

كشاورزان بي‌بضاعت اگر ندانند بازارهاي دورتر از روستاهاي آنان حاضرند چه مبلغي براي محصولات آنان بپردازند احتمال اين كه قيمت عادلانه‌اي براي آنها دريافت كنند ناچيز است. اينترنت از طريق طرح‌هايي مانند INFOSHARE كه امكان اطلاع از تازه‌ترين خبرهاي بازار را براي هزاران كشاورز كاكائو و قهوه كار مناطق دور افتاده كامرون فراهم مي‌كند، در حال مساعد كردن شرايط براي كار آنان است.  

 

7ـ جزيره پس از توفان: تلاش گرنادا براي رهايي از ويراني

فقط پول كافي نيست! سه ماه پيش از اين كه سونامي خبر اول جهان شود جزيره بهشتي گرنادا اسير توفان ايوان شد. در آن زمان جهان سخاوتمندانه واكنش نشان داد، اما هفت ماه بعد هنوز بيشتر خانه‌هاي اين كشور ويران و نشانه‌اي از اين امر است كه چگونه رهايي از مصايب به حمايت مداوم جامعه بين‌المللي نياز دارد.

 

8ـ پشت درهاي بسته: خشونت عليه زنان

آمار و ارقام مربوط به خشونت متكي بر جنسيت نگران كننده است، محل وقوع آن سراسر جهان است، هزينه بشري آن به حد حيرت‌آوري زياد است با اين حال رسانه‌ها به اين مساله با تداومي كه لازمه آن است، توجه نمي‌كنند.

 

9ـ چاره‌اي ماندگار: مهار مواد مخدر غيرقانوني از طريق توسعه

چهار ميليون كشاورز خرده پاي گرفتار فقر به وسيله قاچاقچيان مواد مخدر وادار به كاشتن كوكا و ترياك مي‌شوند. بيشتر آنان ترجيح مي‌دهند كار ديگري مي‌كردند. سازمان ملل راه ديگري به آنان نشان مي‌دهد.

 

10ـ محيط زيست و بهداشت: نگرش‌هاي جديد به شيوع بيماري‌هاي عفوني

دانشمندان دليل خوب ديگري براي حفاظت از محيط زيست به جهان ارائه داده‌اند. آنان مجموعه‌اي هراس انگيز از بيماري‌هاي عفوني را شناسايي كرده‌اند كه دوباره در محل‌هايي شيوع يافته‌اند كه زيست بوم طبيعي آنجا به وسيله قطع كنندگان درخت‌ها، سازندگان جاده‌ها و سدها و دست‌اندازي‌هاي شهري تغيير يافته يا دچار فرسايش شده‌ است.

 

 

 ***