فهرست 10 موضوعی که جهان باید بیشتر در سال 2006 درباره آنها بشنود

اداره اطلاعات همگانی سازمان ملل متحد، به دلیل نگرانی از این که بعضی از موضوع‌ها همچنان از توجه مداوم رسانه‌ها برخوردار نباشند، یا از مدار توجه آنها خارج شوند، فهرستی جدید از «ده موضوعی که جهان باید بیشتر درباره آنها بشنود» منتشر کرده است.

شیشی تارور، معاون دبیرکل سازمان ملل متحد برای ارتباطات و اطلاعات همگانی می‌گوید «رسانه‌ها و سازمان ملل متحد در امر ارائه اطلاعات به مردم درباره آنچه در دنیای ما رخ می‌دهد، نفع مشترک دارند. اما روزنامه نگاران غالبا با انبوه خبرها مواجه هستند. خبرهایی که همگی برای خبرنگاران ـ و مردم ـ جذاب هستند. هدف ما این است کاری کنیم. تا ادامه توجه به موضوع‌های مهم برای آنان آسان تر شود».

هدف از این اقدام، که از سال 2004 آغاز شد، این نیست که منشور کار سازمان ملل متحد را عرضه کنیم. فهرست سال 2006، مانند فهرست‌های سال‌های گذشته، شامل طیفی از موضوع‌ها و مناطق جغرافیایی است و بعضی از آنها به موارد اضطراری مشکل آفرین بشر دوستانه و موقعیت‌های مناقشه و درگیری (مانند جمهوری دموکراتیک کنگو و نپال) مربوط می‌شود در حالی که مطالب دیگر بر مسائلی حیاتی مانند حقوق بشر (قانون پناهندگی و کودکان زندانی) و توسعه (لیبریا و آب به عنوان منبعی مشترک) تمرکز می‌کنند.

درست است که این مطالب از یک تا ده طبقه‌بندی شده اند، اما طبقه‌بندی آنها منعکس کننده اهمیت نسبی آنها نیست. در فهرست امسال، بعضی از مطالب بر مناقشاتی متمرکز است که ممکن است رسانه‌ها آنها را منعکس کرده باشند ولی ما بر جنبه هایی از آنها تاکید کرده‌ایم که معمولا به آنها توجه نمی‌کنند. اگرچه اداره اطلاعات همگانی مسئولیت فهرست نهایی را به عهده می‌گیرد، این فهرست پس از مشورت های گسترده با ادارات، دفاتر منطقه‌ای و برنامه‌های سازمان ملل تنظیم شد.

لیبریا: در شرایطی که این ملت از سال‌ها جنگ داخلی رهایی می‌یابد، توسعه در صدر دستور کار آن است

این ملت با حرکت در جاده ای مملو از موانع ناشی از انتقال از جنگی زیانبار به صلح و توسعه با ثبات، با مجموعه‌ای از چالش‌های بسیار مهم دست به گریبان است که اغلب از دید رسانه‌های جهان دور می‌مانند.

 

گرفتار مهاجرت: دشواری‌های پناهجویان در میان تلاش‌ها برای مهار جریان‌های مهاجران غیرقانونی

 با رشد جریان‌های مهاجرت و افزایش و نگرانی‌ها درباره امنیت، و در شرایطی که خط بین قربانیانی که از تعقیب و آزار می‌گریزند و مهاجرانی که در جستجوی فرصت‌های اقتصادی هستند، نامشخص‌تر می‌شود موضوع پناهندگی به محافظت بیشتر نیاز می‌یابد

 

 

3ـ جمهوری دموکراتیک کنگو: در کنار حرکت شجاعانه کشور به سوی انتخابات تاریخی، مسائل بشردوستانه آن همچنان نیازمند توجه هستند.

در حالی که جهان اراده مردم و رهبران کنگو را به خاطر برداشتن گامی اساسی در انتقال این کشور از جنگ خونین داخلی به صلح و دموکراسی تحسین می کنند دشواری‌های شدید بشردوستانه ای را که این کشور ویران شده با آنها مواجه است، نباید فراموش کرد.

 

4ـ فاجعه نهفته نپال: کودکان گرفتار در مناقشه

کودکان نپال، گرفتار در خشونتی که بیش از 10 سال است این کشور را فراگرفته، قربانیان غالبا نادیده گرفته شده جنگ جاری شده‌اند، قربانیانی که فقر و بدرفتاری رنج آنان را تشدید می‌کند.

 

سومالی: تشدید عوارض خشکسالی بر اثر خلاء امنیتی

در مقابل فرآیند صلح شکننده و دورنماهای امیدبخش برای آشتی، ناامنی پایدار در بسیاری از قسمت‌های سومالی نشان دهنده دشواری‌های فزاینده در زمینه امور بشردوستانه در شرایطی است که سومالی با عوارض بدترین خشکسالی خود در یک دهه، مبارزه می‌کند.

 

موقعیت‌های طولانی آوارگی: میلیون‌ها انسان سرگردان، بدون راه حلی در پیش

در حالی که خبرهای مربوط به موقعیت‌های اضطراری مهم آوارگان اغلب در عناوین خبرهای رسانه‌ها دیده می‌شوند رنج‌های میلیون انسانی که سال‌ها ـ و گاهی دهه‌ها ـ در تبعید عذاب کشیده‌اند، همچنان به صورت موضوعی پرخطر و کم اهمیت با عوارض شدید امنیتی و بشردوستانه باقی است.

 

 

زلزله جنوب آسیا: تلاش‌های امدادی زندگی‌ها را نجات می‌دهد، خسارت را مهار می‌کند اما سرعت بازسازی نگران کننده است.

پس از تلاش‌های امدادی موفقیت آمیز که به پیشگیری از تلفات بیشتر در نواحی زلزله زده کمک کرد، جامعه کمک دهنده با وظیفه حیاتی در زمینه احیای وسیله معاش برای صدها هزار نفر مواجه است که بر اثر این فاجعه خانه و همه چیز خود را از دست دادند.

 

 

8ـ پشت میله‌ها، ماورای عدالت: داستان ناگفته کودکان درگیر با قانون

در میان گام‌های مهم در تلاش‌های جهانی به منظور تضمین محیط حمایتی برای جوانترین اعضای جامعه، تعداد نگران کننده‌ای از کودکان در بسیاری از قسمت‌های دنیا بدون علت کافی، اغلب برای خلاف‌هایی که اگر بزرگسالان انجام دهند، جرم به حساب نمی آید، در بازداشت هستند.

 

9ـ از جنگ بر سر آب تا پل‌های همکاری: پی بردن به قدرت بالقوه منبعی مشترک در امر ایجاد صلح

با وجود ذهنیات گسترده درباره این که آبگیرهای رودخانه هایی که چند کشور در آن سهیم هستند به جای ایجاد همکاری باعث خصومت می‌شوند، آب منبعی برای همکاری مثمرثمر بین کشورها است که غالبا از این جنبه آن استفاده نشده است.

 

 

10ـ ساحل عاج: یک جرقه تا روشن کرن آتش خشونت در میان فرآیند صلح بی ثبات

ساحل عاج در شرایطی که خود را برای انتخابات ماه اکتبر آماده می‌کند، انتخاباتی که از 2005 به تاخیر افتاد، با احتمال از سرگیری دوباره خشونت و نابودی هر پیشرفتی به سمت آشتی سیاسی، فاصله چندانی ندارد. به اصطلاح «رسانه‌های مولد نفرت» بر نگرانی‌های مردم در این زمینه می‌افزایند، به خشونت دامن می‌زنند و تهدیدی برای صلح و آشتی هستند.

 

 ***