نقد و بررسی صرافی کریپتو نوبیتکس

صرافی کریپتو چیست؟

بازار صرافی های کریپتو و جایگاه صرافی نوبیتکس

در مقایسه با صرافی های ارز دیجیتالی که در ایران فعالیت دارند، بازار مبادلات کریپتو نوبیتکس یکی از معتبرترین صرافی های ارز دیجیتال است که در این مقاله به ویژگی ها، خدمات و نقاط ضعف و قوت آن اشاره خواهیم کرد. به طور کلی صرافی ارز دیجیتال، پلتفرمی است سرمایه گذاران برای مبادله یک رمز ارز با دیگری می‌توانند از آنها استفاده کنند. کاربران همچنین می‌توانند ارزهای دیجیتال خود را در حساب خود نگه دارند تا هر زمان به ارزهای دیجیتال موردنظر خود تبدیل کرده و یا برداشت کنند.

صرافی های‌ ارز دیجیتال در واقع به عنوان بازارساز عمل کرده و در ازای خدماتی که ارائه می‌دهند، مابه التفاوت قیمت خرید و فروش یک ارز را به عنوان کمیسیون برداشت می کنند. در واقع صرافی های‌ ارز دیجیتال به عنوان واسطه‌ای بین خریدار و فروشنده عمل می‌کنند و از طریق دریافت کارمزد و هزینه‌های معاملاتی درآمد کسب می‌کنند.

Nobitex logo

صرافی های ارز دیجیتال در ایران

بسیاری از فعالان بازار ارزهای دیجیتال در ایران از مشکلاتی که در معامله ی رمز ارزها در سطح جهانی به سبب تحریم ها دارند، به خوبی آگاه هستند (نمونه هایی از آنها می توان به صرافی بایننس اشاره داشت). البته با استفاده از راهکارهایی میتوان این تحریم ها را دور زد؛ ولی استفاده از آن راهکارها بسیار هزینه بر خواهد بود و کار با آنها پیچیده است. به همین منظور، بهترین راه حل استفاده از صرافی های ایرانی است که ضمن داشتن خدمات با کیفیت و ایمنی بالا، تمام نیازهای تریدرهای حرفه ای را برطرف کنند.

در ایران تعداد صرافی های ارز دیجیتال کم نیستند ولی بیشتر صرافی ها نمی توانند نیازهای تریدرهای حرفه ای را برطرف کنند و لذا باید به دنبال یک صرافی بود که ضمن داشتن گردش مالی بالا، بتواند خدمات پرداخت و امکانات مناسبی را در اختیار کاربران قرار دهند. نوبیتکس واجد شرایط ترین صرافی در ایران است و با برخورداری از یک اپلیکیشن معاملات ارز دیجیتال در نوبیتکس، کمتر صرافی در ایران توان رقابت با آن را دارد. به همین منظور و با توجه به جایگاه خاص صرافی نوبیتکس در بازار ارزهای دیجیتالِ ایران، در این مقاله جایگاه آن و عملکرد آن بررسی های ارایه شده اند.

صرافی نوبیتکس چیست؟

تاریخچه نوبیتکس

امیرحسین راد، سید محمدعلی آقامیر، امیرعلی اکبری و محمد آقامیر، استارتاپ نوبیتکس را راه‌اندازی کردند. تیم چهار نفره نوبیتکس در 12 اسفند 96 ایده خود برای ساخت اولین پلتفرم خرید و فروش رمزارزها در ایران را تحقق بخشیدند. صرافی نوبیتکس با هدف ایجاد یک محیط امن و حرفه ای برای معامله گران و سرمایه گذاران بازار ارزهای دیجیتال در ایران، راه اندازی شد و توانست مزایای فراوانی را برای کاربران ایجاد کند که در بررسی نوبیتکس در 2022 دیگر ویژگی ها نیز در این صرافی توسعه پیدا کرده است.

بنیان گذاران نوبیتکس بنیاد این صرافی را براساس افزایش حداکثری امنیت سایبری بنا نهاده و از این رو در ابتدا یک تیم توسعه متشکل از برنامه نویسان با سابقه در زمینه ی امنیت سایبری را به کار گرفتند. در حال حاضر نوبیتکس با بیش از 4 میلیون نفر کاربر فعال، تاکنون بیش از 200 میلیون تراکنش داشته و جمع تبادل صورت گرفته در آن تا به این لحظه بیش از 200 میلیارد تومان می باشد. هم اکنون نوبیتکس با برخورداری از 70 درصد از سهم بازار، بزرگترین صرافی رمز ارز در ایران محسوب می گردد.

ارزهای تحت پوشش نوبیتکس

از ویژگی های مهم نوبیتکس امکان تبدیل ریال به ارزهای دیجیتال بیت کوین، لایت کوین، ایاس، تتر، بیت کوین کش، استلار، ترون، ریپل، اتریوم کلاسیک و بایننس کوین است. همچنین امکان مبادله تتر با سایر ارزهای دیجیتال مانند بیت کوین، ریپل، لایت کوین، ترون، ایاس و بسیاری رمز ارز دیگر نیز در نوبیتکس وجود دارد. هر چند چهار رمزارز دوج‌کوین، اتریوم، بیت‌کوین و کاردانو در مجموع ۵۶٪ از دارایی موجود کاربران در کیف پول نوبیتکس را به خود اختصاص داده‌اند.

امنیت اطلاعات و ایمنی تراکنش ها در صرافی نوبیتکس

صرافی دیجیتال نوبیتکس یکی از قدیمی‌ترین پلتفرم‌های خرید و فروش رمزارز ایرانی بوده و تا کنون هیچ موردی مبنی بر مشکلات عملیاتی در آن گزارش نشده است. در زمره مهمترین قابلیت های نوبیتکس به عنوان یکی از بهترین صرافی ارزهای دیجیتال و در تأمین امنیت تراکنش های ارز دیجیتال می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 1. نگهداری داراییها به شکل کاملاً سرد و ایمن بودن داراییها در برابر حملات
 2. تراکنشهای تخلیه در این سیستم به صورت آفلاین ساخته شده و از طریق QR کد به سیستم ذخیره سازی سرد منتقل و امضاء میشود.
 3. مجموع منابعی که در هات‌ولت‌ها نگهداری می‌شود، به اندازه‌ای است که پاسخگوی نیاز مداوم و سریع کاربران برای برداشت باشد.
 4.     ساختار چند امضایی و نبود امکان کلاهبرداری در قالب یکی از مهمترین ویژگی های صرافی نوبیتکس در خدمات مشتری است.
 5. اجباری کردن شناسه دوعاملی برای ورود و برداشت از حساب

فرآیند تایید، احراز هویت و نحوه استفاده از نوبیتکس

ثبت نام و احرازهویت در صرافی نوبیتکس مشتمل بر مراحل متعددی است که در این بخش به تفصیل به آنها اشاره می گردد.

الف – ثبت نام

 1. مراجعه به آدرس nobitex.ir و کلیک بر روی گزینه “ورود و ثبت نام ”.
 2. برای شروع فرآیند ساخت حساب کاربری بر روی “ثبت نام” کلیک کنید.
 3. وارد کردن ایمیل  و رمز عبور مناسب
 4. موافقت با “قوانین و شرایط” و کلیک بر روی تیک باکس مربوطه
 5. وارد کردن کد دعوت از طرف دوستان و آشنایان (در صورت وجود)
 6. در این قسمت روی باکس (I’m not a Robot) کلیک کنید.
 7. با انتخاب گزینه ثبت نام وارد مرحله بعدی شوید.

ب – مراحل احراز هویت در نوبیتکس

 1. برای انجام احراز هویت، بر روی گزینه “شروع فرآیند احراز هویت” کلیک کنید.
 2. درج کد تایید دریافتی به ایمیلی که قبلا وارد کرده اید و تأیید نهایی این مرحله (کلیک بر روی گزینه “ارسال مجدد کد” اگر به هر دلیلی موفق به دریافت و درج کد نشده اید).
 3. دوباره به قسمت “شروع فرآیند احراز هویت” بروید.
 4. درج و تایید هویت هر یک از آیتم های تعیین شده اعم از تلفن همراه، کارت شناسایی، اطلاعات بانکی، آدرس و تلفن ثابت.
 5. سپس بر روی گزینه “تایید و رفتن به مرحله بعد” کلیک کنید.
 6. تا این مرحله شما در سطح یک کاربری قرار دارید.

نحوه محاسبه کارمزد در نوبیتکس

کارمزدها

کارمزدهای اخذ شده در صرافی نوبیتکس دسته بندی های مختلفی همچون کارمزد معاملات، واریز و برداشت رمزارز و ریال دارد.

کارمزد معاملات

کارمزد معاملات در سامانه نوبیتکس بصورت درصدی از مبلغ کل معامله تعیین می شود و محاسبه‌ی آن بر اساس ضرایب زیر صورت می‌گیرد. لازم به توضیح است که کارمزد از هر دو طرف معامله و به صورت درصدی از حجم دارایی درخواستی محاسبه می‌شود.

نحوه محاسبه کارمزد معاملات در صرافی نوبیتکس

حجم معاملات 30 روز گذشته کارمزد معاملات
کمتر از 10 میلیون تومان 0.35%
بین 10 تا 50 میلیون تومان 0.3%
بین 50 تا 100 میلیون تومان 0.25%
بیشتر از 100 میلیون تومان 0.2%

معاملات انجام شده در بازارهای حرفه‌ای نوبیتکس (بازارهای با مقصد تتر مانند بیت‌کوین/تتر)، مستقل از حجم به صورت ویژه با کارمزد 0.13 % برای میکر و 0.15 % برای تیکر محاسبه می‌شود.

شیوه واریز و نحوه برداشت پول از نوبیتکس

کارمزد واریز و برداشت دارایی‌های دیجیتال به نوع کوین بستگی دارد و جدول نحوه محاسبه آنها در سایت اینترنتی صرافی نوبیتکس موجود است.

واریز و برداشت ریال

کارمزد واریز ریال صفر است اما کارمزد برداشت ریال به دلیل هزینه‌های بانکی و درگاه بانکی برای تسویه، به صورت زیر می‌باشد:

نحوه محاسبه کارمزد برداشت ریالی در صرافی نوبیتکس

میزان برداشت ریالی کارمزد برداشت
کمتر از 400 هزار تومان یک درصد میزان برداشت
400 هزار تومان تا 50 میلیون تومان 4000  تومان
بیشتر از 50 میلیون تومان 4000 تومان به ازای هر 50 میلیون تومان

ذکر این نکته ضروری است که درخواست‌های برداشت ریال صرفاً در روزهای کاری پردازش می‌شوند و در روزهای تعطیل به دلیل از سرویس خارج بودن شبکه‌های ساتنا و پایا امکان تسویه به جز در موارد خاص وجود ندارد. علاوه بر این، تعیین وضعیت تسویه ریالی ممکن است تا ۷۲ ساعت کاری زمانبر باشد.

مقایسه صرافی های ارز دیجیتال ایرانی

در سال‌های اخیر، صرافی‌های ایرانی نیز بسیار متنوع شده‌اند و هرکدام امکانات متفاوتی ارائه می‌دهند. در جدول زیر و در بررسی عملکرد صرافی نوبیتکس در 2022، مقایسه کارمزد صرافی های ارز دیجیتال ارایه شده اند.

مقایسه کارمزد صرافی های ارز دیجیتال ایرانی

شاخص نوبیتکس تبدیل آبان تتر
عوامل تأثیرگذار حجم معاملات، سطح کاربر و میزان کارمزد سطوح مختلف کارمزد، میزان نقدینگی و حجم معاملات حجم معاملات، سطح کاربر و میزان کارمزد
نحوه محاسبه کارمزد به صورت درصدی از مبلغ کل معامله به صورت درصدی از ارز دریافتی و مبلغ کل معامله به صورت درصدی از ارز دریافتی
کارمزد معاملات از 0.35 تا 0.20 از 0.4 تا 0.15 0.2
بازارهای حرفه‌ای برای میکر 0.13 درصد و برای تیکر 0.15 درصد 0.2 0.2

اپلیکیشن معاملات ارز دیجیتال نوبیتکس

اپلیکیشن موبایلی اندروید نوبیتکس به عنوان اولین اپلیکیشن خرید و فروش رمزارز در اردیبهشت ماه سال ۹۸ رونمایی شد و چند روز بعد، ورژن  1.0با اضافه شدن نمودار و بهبود عملکرد نسبت به نسخه بتا، منتشر شد. همچنین نوبیتکس با راه اندازی محیط آزمایشی، کار را برای کاربران تازه وارد راحت تر کرده است تا با معامله رمزارز در اپلیکیشن تست نت با شیوه خرید و فروش رمزارز آشنا شوند.

کاربران صرافی آنلاین ارزهای دیجیتال نوبیتکس جهت استفاده از صفحه کاربری نوبیتکس و انجام معاملات بازار ارزهای دیجیتال می توانند در گوشی های اندروید و آیفون خود از امکانات این اپلیکیشن استفاده کنند. ضمن اینکه تمامی امکانات سایت نوبیتکس در برنامه نوبیتکس ارائه شده و برای ورود به برنامه نوبیتکس حتماً لازم نیست از قبل در سایت نوبیتکس ثبت نام انجام داده باشید. مجموعه این ویژگی ها، نوبیتکس را به عنوان بهترین ارز دیجیتال برای خرید در حال حاضر تبدیل نموده است.

در مجموع نزدیک به 65 درصد از کاربران صرافی نوبیتکس از اپلیکیشن این صرافی استفاده می کنند و حدود دو سوم سرمایه گذاران رمز ارز در ایران ترجیح میدهند تا با اپلیکیشن نوبیتکس معامله کنند به طوری که میزان بازدید صفحات اپلیکیشن نوبیتکس تقریباً دو برابر میزان بازدید صفحات نسخه وب آن است. از جمعیت 4 میلیون نفری کاربران فعال نوبیتکس، 36 درصد از نسخه وب اپلیکیشن آن استفاده می کنند. از این تعداد ۳۷ درصد سیستم عامل iOS و ۳۵ درصد سیستم عامل Android دارند. همچنین سیستم عامل ویندوز با سهم ۲۵ درصدی در رتبه بعدی قرار گرفته است.

Nobitex mobile app screenshot

مقایسه اپلیکیشن صرافی های ارز دیجیتال ایرانی

نام صرافی اپلیکیشن موبایل سفارش گذاری

بالاتر یا پایینتر

تعداد ارزهای قابل معامله قدمت دامنه میزان کارمزد اولیه
نوبیتکس اندروید و iOS دارد ۴۳ ارز ۵ سال ۰.۳۵%
آبان تتر اندروید و iOS ندارد ۲۷۰ ارز ۳ سال ۰.۲%
ارز پایا اندروید و iOS دارد ۲۹ ارز ۴ سال ۰.۲%
والکس اندروید و iOS دارد ۸۰ ارز ۳ سال ۰.۲%
اوکی اکسچنج اندروید و iOS دارد ۷۰۰ ارز ۲ سال ۰.۲%
اریترون اندروید و iOS دارد ۷۰۰ ارز ۱ سال ۰.۲%

مزایا و معایب صرافی نوبیتکس

مزایای صرافی نوبیتکس

از مهم‌ترین مزایای صرافی نوبیتکس می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 •       بیش از چهار میلیون حساب کاربری فعال در این صرافی وجود دارد و این موضوع گویای تایید نوبیتکس به عنوان یک صرافی معتبر در ایران است.
 •       تعداد معاملات ثبت‌شده در نوبیتکس از دویست میلیون فراتر رفته است.
 •       امکان خرید و فروش ارزهای دیجیتال با استفاده از ریال و تتر در آن وجود دارد.
 •       امنیت نوبیتکس در مقایسه با صرافی‌های ایرانی دیگر بالاتر است.
 •       با ایجاد حساب تریدر، امکان انجام معاملات با کارمزد کم برای تریدرها فراهم شده است.
 •       اپلیکیشن موبایل نوبیتکس در دسترس عموم قرار دارد.

معایب صرافی نوبیتکس

در کنار ویژگی‌های مثبت، صرافی نوبیتکس معایبی هم دارد که عبارتند از:

 •       مدت زمان احراز هویت بسیار طولانی است.
 •       تعداد ارزهای دیجیتال در فهرست معاملات نوبیتکس کمتر از صد رمزارز است.
 •       قوانین زیاد این صرافی از نظر برخی کاربران گیج‌کننده است.

سؤالات و پاسخ ها

1.  صرافی نوبیتکس متعلق به کیست؟

چهار نفر از فارغ‌التحصیلان دانشگاه شریف با نام‌های امیرحسین راد، محمدباقر نحوی، سید محمدمهدی آقامیر و محمد فرمد به‌عنوان هم‌بنیان‌گذاران استارتاپ نوبیتکس فعالیت می‌کنند.

2.  آیا صرافی نوبیتکس اپلیکیشن موبایل دارد؟

بله؛ در کنار سایت نوبیتکس، اپلیکیشن موبایل نیز در اختیار مشتریان این صرافی ارز دیجیتال قرار دارد.

3.  کدام ارزهای دیجیتال را می‌توان در نوبیتکس واریز و برداشت کرد؟

در حال حاضر در نوبیتکس امکان تبدیل ریال به بیت کوین، لایت کوین، اتریوم ،تتر، ریپل، بایننس کوین، استلار، ایاس و بالعکس وجود دارد. همچنین امکان تبدیل رمزارزها به رمزارز تتر و بالعکس نیز در قالب بازار حرفه ای فراهم خواهد بود.

4.  کارمزد تراکنش های نوبیتکس برای واریز و برداشت چقدر است؟

نوبیتکس فعلا برای هیچ یک از واریز و برداشت هایی که کاربران از کیف پول خود انجام می دهند، کارمزد دریافت نمی کند.

5.  چه چیزی صرافی نوبیتکس را متمایز می کند؟

نوبیتکس یک صرافی با ویژگی های بارز و اساسی است که تا قبل از آن چنین پلتفرمی در ایران قابل دسترس نبود. اما علاوه بر اینها امکان خرید و فروش طیف گسترده ای از ارزها در نوبیتکس فراهم است.

6.  ویژگی های متمایز نوبیتکس برای احراز هویت کاربران و جلوگیری از کلاهبرداری چیست؟

دارا بودن سطوح مختلف احراز هویت برای کاربران با هدف بالا بردن امنیت و جلوگیری از کلاهبرداری

7.      آیا نوبیتکس امن است؟

بله؛ در حال حاضر چهار میلیون کاربر فعال در صرافی نوبیتکس حضور دارند و از این نظر، یکی از بهترین صرافی‌های ارز دیجیتال ایرانی است.

نتیجه گیری

استفاده از صرافی قابل اطمینان که کارمزدهای آن نیز منطقی باشد، یکی از مشکلات رایج کاربران دنیای کریپتو است. کدام صرافی امکانات بیشتری در اختیار معامله‌گران قرار می‌دهد؟ استفاده از کدام صرافی به‌صرفه‌تر است؟ کارمزد هر صرافی چگونه محاسبه می‌شود؟ کدام صرافی امنیت داده ها و سرمایه گذاری بیشتری را برای سرمایه گذاران به همراه دارد؟ این‌ها سؤالات رایجی است که برای کاربران و سرمایه گذاران حوزه کریپتو همیشه مطرح است.

صرافی نوبیتکس نخستین پلتفرم آنلاین خرید و فروش ارزهای دیجیتال ایرانی به حساب می‌آید. این صرافی نقاط قوت زیادی را برای کاربران به همراه دارد که در زمره آنها می توان به تعداد حساب های کاربری فعال، تعداد معاملات ثبت‌شده، امکان خرید و فروش گسترده ارزهای دیجیتال، امنیت و اپلیکیشن موبایلی حرفه ای آن اشاره نمود. اما در کنار نقاط قوتی که به آنها اشاره شد، ضعف‌های جدی نیز متوجه این صرافی است که در زمره آنها می توان به طولانی بودن زمان احراز هویت اشاره نمود. همچنین در این مقاله نحوه ثبت نام، احراز هویت و امکان خرید و فروش در این پلتفرم معرفی شدند و کارمزد صرافی های ارز دیجیتال ایرانی نیز مقایسه شدند.