فارکس چیه؟ معامله ارزی برای تازه‌واردان

فارکس مخفف ارز خارجی (foreign exchange) است – معامله‌ی تبدیل یک ارز به ارز دیگر. این فرآیند می‌تواند به دلایل مختلفی از جمله تجاری، گردشگری و ایجاد معاملات بین‌المللی صورت پذیرد. ارزهای خارجی در بازار فارکس معامله می‌شود؛ بازاری که 24 ساعت شبانه روز و پنج روز هفته برای خرید و فروش ارز باز است و توسط بانک‌ها، کسب‌وکارها، شرکت‌های سرمایه‌گذاری، صندوق‌های پوششی و معامله‌گران خرده فروشی استفاده می‌گردد.

فارکس بزرگترین بازار جهان است و معاملات اجرایی در آن بر همه چیز تأثیر می‌گذارد، از قیمت پوشاک وارداتی از چین گرفته تا مبلغی که برای یک مارگاریتا در هنگام تعطیلات در مکزیک می‌پردازید.

معاملات فارکس چیست؟

در ساده‌ترین حالت، معامله‌ی فارکس مشابه تبدیل ارزی است که ممکن است در سفر به خارج از کشور انجام دهید: یک معامله‌گر، ارزی را می‌خرد و ارز دیگری را می‌فروشد و نرخ تبادل بر اساس عرضه و تقاضا دائماً در نوسان است.

ارزها در بازار فارکس مبادله می‌شوند، یک بازار جهانی که از دوشنبه تا جمعه 24 ساعته باز است و می‌توانید با ثبت نام در فارکس به این بازار وارد شوید. تمام معاملات فارکس در برپیشخوان (OTC) انجام می‌شود، به این معنی که هیچ صرافی فیزیکی وجود ندارد (همانطور که برای سهام وجود دارد)، یک سایت اصلی فارکس وجود دارد و یک شبکه جهانی از بانک‌ها و سایر موسسات مالی بر بازار نظارت دارند (به جای یک صرافی مرکزی، مانند بورس اوراق بهادار نیویورک).

اکثریت قریب به اتفاق فعالیت‌های معاملاتی در بازار فارکس بین معامله‌گران نهادی، مانند افرادی که برای بانک‌ها، مدیران صندوق‌ها و شرکت‌های چند ملیتی کار می‌کنند، رخ می‌دهد. این معامله‌گران لزوماً قصد ندارند مالکیت فیزیکی ارزها را داشته باشند؛ آنها می‌توانند صرفاً در مورد نوسانات آتی نرخ ارز گمانه‌زنی کنند یا در برابر آن پوشش ایجاد نمایند.

برای مثال، یک معامله‌گر فارکس با ورود به بازار فارکس ممکن است دلار آمریکا را بخرد (و یورو را بفروشد)، اگر معتقد باشد ارزش دلار تقویت می‌شود و بنابراین می‌تواند در آینده یورو بیشتری بخرد. در همین حال، یک شرکت آمریکایی با فعالیت‌های اروپایی می تواند در صورت تضعیف یورو از بازار فارکس به‌عنوان یک پوشش ریسک استفاده کند، به این معنی که ارزش درآمد کسب شده در آنجا کاهش می‌یابد.

فارکس چیست و چگونه کار میکند؟

بازار فارکس به مراتب بزرگ‌ترین و نقدشونده‌ترین بازار مالی در جهان است، با میانگین گردش مالی روزانه جهانی بیش از 6.5 تریلیون دلار آمریکا که همین چند سال پیش، از 5 تریلیون دلار افزایش یافته است.

یکی از ویژگی‌های مهم بازار فارکس این است که هیچ بازار مرکزی یا صرافی در یک مکان مرکزی وجود ندارد، زیرا تمام معاملات به‌صورت الکترونیکی از طریق شبکه‌های کامپیوتری صورت می‌گیرد. این بازار به‌عنوان بازار خارج از بورس یا برپیشخوان (OTC) شناخته می‌شود. بنابراین، هیچ مکان اصلی برای فارکس وجود ندارد – این را یادتان باشد.

بازار فارکس جایی است که ارزها مورد معامله قرار می‌گیرند. اینجا تنها بازار معاملاتی واقعاً مستمر و بدون توقف در جهان است. در گذشته، بازار فارکس تحت سلطه شرکت‌های نهادی و بانک‌های بزرگ بود که به نمایندگی از مشتریان عمل می‌کردند. اما در سال‌های اخیر، بیشتر خرده‌فروشی‌محور شده است و معامله‌گران و سرمایه‌گذاران با اندازه‌های مختلف هلدینگ شروع به مشارکت در آن کرده‌اند.

بازار ارز خارجی نسبت به سایر بازارهای مالی غیرشفاف تلقی می‌شود. ارزها در بازارهای برپیشخوان معامله می‌شوند که در آن افشای اطلاعات اجباری نیست. استخرهای نقدینگی بزرگ از شرکت‌های نهادی، یکی از ویژگی‌های متداول این بازار است. می‌توان فرض کرد که پارامترهای اقتصادی یک کشور باید مهمترین معیار برای تعیین قیمت ارز آن باشد. اما اینطور نیست. یک نظرسنجی در سال 2019 نشان داد که انگیزه‌های موسسات مالی بزرگ مهمترین نقش را در تعیین قیمت ارز ایفا می‌کنند.

فارکس عمدتاً از طریق سه محل معامله می‌شود: بازارهای نقدی، بازارهای سلف و بازارهای آتی. بازار نقدی فوری بزرگترین بازار از هر سه بازار است، زیرا بازارهای آتی و سلف مبتنی بر دارایی «پایه» است. هنگامی که افراد به بازار فارکس مراجعه می‌کنند، یعنی به بازار نقدی فوری مراجعه می‌نمایند. بازارهای آتی و سلف معمولاً برای شرکت‌ها یا نهادهای مالی که باید ریسک‌های ارز خارجی خود را تا تاریخ مشخصی در آینده پوشش دهند، محبوبیت بیشتری دارند.

تاریخچه‌ای مختصر از فارکس

در ابتدایی‌ترین مفهوم آن، بازار فارکس قرن‌هاست که وجود دارد. مردم همیشه برای خرید کالاها و خدمات، کالاها و ارزها را مبادله یا تهاتر کرده‌اند. با این حال بازار فارکس، همانطور که ما امروز آن را می‌فهمیم، یک اختراع نسبتا مدرن است.

پس از آغاز فروپاشی توافق برتون وودز در سال 1971 اجازه داده شد تا ارزهای بیشتری در برابر یکدیگر آزادانه شناور شوند. ارزش تک تک ارزها بر اساس تقاضا و گردش متفاوت است و توسط خدمات معاملات ارز خارجی نظارت می‌شود.

بانک‌های تجاری و سرمایه‌گذاری بیشتر معاملات را در بازارهای فارکس به نمایندگی از مشتریان خود انجام می‌دهند، اما فرصت‌های سفته‌بازی نیز برای معامله‌ی یک ارز در برابر ارز دیگر برای سرمایه‌گذاران حرفه‌ای و فردی وجود دارد.

دو ویژگی متمایز از ارزها به عنوان یک کلاس دارایی وجود دارد:

  1. شما می‌توانید تغییرات نرخ بهره میان دو ارز را بدست آورید.
  2. شما می‌توانید از تغییرات نرخ ارز سود ببرید.

چرا در فارکس معامله کنیم؟

فارکس مزایای زیادی را برای معامله‌گران خرده‌فروشی ارائه می‌دهد. بنابراین، می‌توانید سعی کنید وارد بازار فارکس شوید.

شما می‌توانید به‌صورت شبانه‌روزی در مکان‌های مختلف در سراسر جهان معامله کنید، زیرا بازار فارکس مانند بازار سهام از طریق یک بورس مرکزی معامله نمی‌شود. این بدان معنی است که شما می‌توانید در هر کجا که می‌شود، از بی‌ثباتی و نوسانات استفاده کنید. نقدینگی بالا همچنین شما را قادر می‌سازد تا سفارشات خود را سریع و بدون زحمت اعمال نمایید.

تجارت فارکس با استفاده از اهرم به شما این امکان را می‌دهد که با قرار دادن تنها بخشی از ارزش معامله‌ی کامل، یک پوزیشن باز کنید. بسته به اینکه فکر می‌کنید ارزش یک جفت ارز فارکس افزایش یا کاهش می‌یابد، می‌توانید خرید و فروش کنید.

معاملات فارکس فرصت‌های ثابتی را در طیف گسترده‌ای از جفت‌‌ارزهای فارکس ارائه می‌دهد. طیف گسترده ای از منابع آموزشی FXTM راهی عالی برای شروع و بهبود دانش معاملاتی شما است.

چگونه وارد بازار فارکس شویم؟

معامله در بازار فارکس شبیه معاملات سهام است. در اینجا چند مرحله برای شروع معاملات فارکس آورده شده است.

یادگیری درباره فارکس

در حالی که معاملات فارکس پیچیده نیست، اما یک پروژه خاص است و به دانش تخصصی نیاز دارد. به عنوان مثال، نسبت اهرمی برای معاملات فارکس بالاتر از سهام است و محرک‌های جنبش قیمت ارز با محرک‌های جنبش بازارهای سهام متفاوت است. چندین دوره آنلاین برای مبتدیان در دسترس است که زیر و بم معاملات فارکس را آموزش می‌دهند.

یک حساب کارگزاری ایجاد کنید

برای شروع معاملات فارکس باید با یک حساب معاملاتی در یک کارگزاری با ورود به سایت فارکس ثبت‌نام نمایید. بروکرهای فارکس کمیسیونی دریافت نمی‌کنند. در عوض، از طریق اسپرد (همچنین به عنوان پیپ شناخته می‌شوند) بین قیمت خرید و فروش درآمد کسب می‌کنند.

برای معامله‌گران مبتدی، ایده خوبی است که یک حساب معاملاتی فارکس خرد با سرمایه پایین ایجاد کنید. چنین حساب‌هایی دارای محدودیت‌های معاملاتی متغیری هستند و به بروکرهای اجازه می‌دهند معاملات خود را به مقادیر کمتر از 1000 واحد ارز محدود سازند. برای این شرایط، یک لات حساب استاندارد برابر با 100000 واحد ارزی است. یک حساب میکرو فارکس به شما کمک می‌کند تا به معاملات فارکس عادت و سبک معاملاتی خود را تعیین نمایید.

یک استراتژی معاملاتی ایجاد نمایید

در حالی که همیشه نمی‌توان حرکت بازار را پیش‌بینی و زمان‌بندی کرد، داشتن یک استراتژی معاملاتی به شما در بازار فارکس کمک می‌کند دستورالعمل‌های گسترده و نقشه راهی را برای معاملات تعیین نمایید. یک استراتژی معاملاتی خوب مبتنی بر واقعیت موقعیت و امور مالی شما است. با این کار، مقدار پول نقدی را که می‌خواهید برای معامله قرار دهید و به همین ترتیب، میزان ریسکی را که می‌توانید تحمل کنید بدون اینکه از موقعیت خود خارج شوید، در نظر می‌گیرید. به یاد داشته باشید، معاملات فارکس عمدتاً یک محیط با اهرم بالا است. اما همچنین به کسانی که مایل به ریسک هستند، پاداش بیشتری ارائه می‌دهد.

همیشه ناظر اعداد خود باشید

پس از شروع معامله، همیشه در پایان روز موقعیت های خود را بررسی کنید. اکثر نرم افزارهای معاملاتی قبلاً همین حالا هم حسابداری روزانه معاملات را ارائه می‌دهند. اطمینان حاصل کنید که هیچ موقعیت معلقی برای پر کردن ندارید و پول نقد کافی در حساب خود برای انجام معاملات آتی دارید.

تعادل عاطفی ایجاد کنید

معاملات فارکس مبتدیان مملو از بالا و پایین‌های احساسی و سوالات بی‌پاسخ است. آیا برای کسب سود بیشتر باید مدت زمان بیشتری در موقعیت خود باقی می ماندید؟ چگونه آن گزارش مربوط به اعداد پایین تولید ناخالص داخلی (GDP) را که منجر به کاهش ارزش کلی پرتفوی شما شد، نخواندید؟ وسواس در مورد چنین سوالات بی‌پاسخی می‌تواند شما را در مسیر سردرگمی سوق دهد. به همین دلیل مهم است که تحت تأثیر موقعیت های معاملاتی خود قرار نگیرید و تعادل عاطفی را در بین سود و زیان ایجاد نمایید.

استراتژی‌های اساسی معاملات فارکس

ابتدایی‌ترین اشکال معاملات فارکس، معامله لانگ و معامله شورت است. در یک معامله لانگ، معامله‌گر شرط می‌بندد که قیمت ارز در آینده افزایش می‌یابد و می‌تواند از آن سود ببرد. یک معامله شورت، شامل یک شرط‌بندی است که قیمت جفت‌ارز در آینده کاهش خواهد یافت. معامله‌گران همچنین می‌توانند از استراتژی‌های معاملاتی مبتنی بر تحلیل تکنیکال، مانند شکست قیمت و میانگین متحرک، برای تنظیم دقیق رویکرد خود در معاملات استفاده نمایند.

بسته به مدت و تعداد معاملات، استراتژی های معاملاتی را می توان به چهار نوع طبقه‌بندی کرد:

یک معامله اسکالپ شامل موقعیت‌هایی است که حداکثر برای چند ثانیه یا چند دقیقه نگه داشته می‌شوند و مقادیر سود از نظر تعداد پیپ‌ها محدود می‌گردند. فرض بر این است چنین معاملاتی انباشته باشند، به این معنی که سودهای کوچکی که در هر معامله منفرد به دست می‌آید در پایان یک روز یا دوره زمانی به مقدار منظمی می‌رسد. آنها بر پیش‌بینی‌پذیری نوسانات قیمت، تکیه و نمی‌توانند نوسانات زیادی را مدیریت کنند. بنابراین، معامله‌گران تمایل دارند چنین معاملاتی را به نقدشونده‌ترین جفت‌ها و در شلوغ‌ترین زمان معاملات در طول روز محدود سازند.

معاملات روزانه، معاملات کوتاه مدتی هستند که در آن موقعیت‌ها در همان روز حفظ و نقد می‌شوند. مدت معاملات روزانه می تواند چند ساعت یا چند دقیقه باشد. معامله‌گران روزانه برای به حداکثر رساندن سود خود به مهارت‌های تحلیل تکنیکال و دانش شاخص‌های فنی مهم نیاز دارند. درست مانند معاملات اسکالپ، معاملات روزانه به سودهای افزایشی در طول روز برای معاملات متکی هستند.

در یک معامله نوسانی، معامله‌گر موقعیت را برای مدتی بیش از یک روز حفظ می‌کند؛ یعنی ممکن است روزها یا هفته‌ها این موقعیت را حفظ نماید. معاملات نوسانی می‌تواند در زمان انتشار اعلامیه‌های مهم توسط دولت‌ها یا زمان آشفتگی اقتصادی کارآمد باشد. از آنجایی که معاملات نوسانی افق زمانی طولانی‌تری دارند، نیازی به نظارت مداوم بر بازارها در طول روز نیست.

در یک معامله موقعیتی، معامله‌گر ارز را برای مدت طولانی نگه می‌دارد که تا ماه‌ها یا حتی سال‌ها دوام می‌آورد. این نوع معامله به مهارت‌های تحلیل بنیادی بیشتری نیاز دارد زیرا مبنایی منطقی برای معامله فراهم می‌کند.

اصطلاحات فارکس که باید بدانید

هر بازاری زبان مخصوص به خود را دارد. اینها کلماتی هستند که قبل از انجام معاملات فارکس باید بدانید:

جفت‌ارز

تمام معاملات فارکس شامل یک جفت‌ارز است. علاوه بر معاملات عمده، معاملات کمتر رایجی نیز وجود دارد (مانند اگزوتیک‌ها که ارزهای کشورهای در حال توسعه هستند).

پیپ

پیپ (pip) که مخفف درصد در واحدها (percentage in points) است به کوچک‌ترین تغییر قیمت ممکن در یک جفت‌ارز اشاره دارد. از آنجایی که قیمت‌های فارکس حداقل تا چهار رقم اعشار مظنه داده می‌شوند، یک پیپ برابر با 0.0001 است.

اسپرد خرید-فروش

نرخ‌های مبادله هم مانند سایر دارایی‌‌ها (مانند سهام) بر اساس حداکثر مبلغی که خریداران مایل به پرداخت برای یک ارز هستند (پیشنهاد خرید) و حداقل مقداری که فروشندگان برای فروش (درخواست) نیاز دارند، تعیین می‌شود. تفاوت بین این دو مقدار و ارزشی معاملاتی که در نهایت در آن انجام خواهد شد، اسپرد خرید-فروش است.

لات

فارکس توسط چیزی که به‌عنوان لات شناخته می شود یا یک واحد استاندارد ارز معامله می‌شود. اندازه لات معمولی 100000 واحد ارز است، اگرچه میکرولات (1000) و مینی‌لات (10000) نیز برای معامله در دسترس هستند.

اهرم

به‌خاطر وجود آن اندازه‌های لات بزرگ، برخی از معامله گران ممکن است حاضر نباشند پول زیادی برای انجام یک معامله بگذارند. اهرم، اصطلاح دیگری برای استقراض پول، به معامله گران اجازه می‌دهد تا بدون مقدار پول مورد نیاز در بازار فارکس شرکت کنند.

مارجین یا وجه ضمانتی

با این حال، معامله با اهرم رایگان نیست. معامله‌گران باید مقداری پول را به‌عنوان سپرده یا آنچه به‌عنوان مارجین شناخته می‌شود، قرار دهند.

چه چیزی بازار فارکس را به حرکت در می‌آورد

مانند هر بازار دیگری، قیمت ارز بر اساس عرضه و تقاضای فروشندگان و خریداران تعیین می‌شود. با این حال، نیروهای کلان دیگری نیز در این بازار نقش دارند. تقاضا برای ارزهای خاص نیز می تواند تحت تأثیر نرخ بهره، سیاست بانک مرکزی، سرعت رشد اقتصادی و محیط سیاسی در کشور مورد نظر قرار گیرد.

بازار فارکس 24 ساعت شبانه روز و پنج روز هفته باز است که به معامله‌گران این فرصت را می دهد تا به اخباری که ممکن است تا مدت‌ها بعد بر بازار سهام تأثیر نگذارد، واکنش نشان دهند. از آنجایی که بسیاری از معاملات ارز بر روی سفته بازی یا پوشش ریسک متمرکز است، برای معامله‌گران مهم است که از دینامیک‌ها و پویایی‌هایی که می‌تواند باعث افزایش شدید قیمت ارزها شود، آگاه باشند.

خطرات معاملات فارکس

از آنجایی که معاملات فارکس نیاز به اهرم دارد و معامله گران از مارجین استفاده می‌کنند، خطرات بیشتری برای معاملات فارکس نسبت به سایر انواع دارایی‌ها وجود دارد. قیمت ارز به طور مداوم اما در مقادیر بسیار کم در نوسان است ، به این معنی که معامله‌گران باید معاملات بزرگی (با استفاده از اهرم) را برای کسب درآمد انجام دهند.

در صورتی که یک معامله‌گر یک شرط برنده داشته باشد این اهرم عالی است، زیرا می‌تواند سود را افزایش دهد. با این حال، این امر می‌تواند زیان‌ها را حتی از مبلغ اولیه استقراضی بیشتر کند. علاوه بر این، اگر ارزش یک ارز بیش از حد کاهش یابد، کاربران اهرمی خود را در معرض مارجین کال‌ها قرار می دهند که ممکن است آنها را مجبور کند اوراق بهادار خریداری‌شده خود با وجوه استقراضی را با ضرر بفروشند. جدا از زیان‌های احتمالی، هزینه‌های تراکنش نیز می‌تواند افزایش یابد و احتمالاً به معامله سودآوری تبدیل شود.

علاوه بر همه اینها، باید به خاطر داشته باشید کسانی که معامله‌گر ارزهای خارجی هستند، ماهی های کوچکی می‌باشند که در حوضچه‌ای پر از معامله‌گران ماهر و حرفه‌ای شنا می‌کنند – و کمیسیون بورس و اوراق بهادار در مورد کلاهبرداری بالقوه یا اطلاعاتی که می‌تواند برای معامله‌گران جدید گیج‌کننده باشد، هشدار می‌دهد.

شاید این موضوع خوب است که معاملات فارکس در بین سرمایه‌گذاران انفرادی چندان رایج نیست. در واقع، ارقام DailyForex نشان می دهد معامله‌ی خرده‌فروشی (معروف به معامله توسط افراد غیرحرفه‌ای) تنها 5.5 درصد از کل بازار جهانی را به خود اختصاص می‌دهد و حتی برخی از بروکرهای بزرگ آنلاین، خدمات معاملات فارکس را ارائه نمی‌دهند.

سؤالات متداول

چرا افراد با ارزها معامله می‌کنند؟

شرکت‌ها و معامله‌گران به دو دلیل عمده از فارکس استفاده می‌کنند: سفته‌بازی و پوشش ریسک. مورد اول توسط معامله‌گران برای کسب درآمد از افزایش و کاهش قیمت ارز استفاده می‌شود، در حالی که دومی برای قفل کردن قیمت‌ها به‌منظور تولید و فروش در بازارهای خارج از کشور استفاده می‌گردد.

آیا بازارهای فارکس نوسان دارند؟

بازارهای فارکس از نقدشونده‌ترین بازارهای جهان هستند. از این رو، نسبت به سایر بازارها مانند املاک و مستغلات، نوسانات کمتری دارند. نوسانات یک ارز خاص تابع عوامل متعددی مانند سیاست و اقتصاد کشور آن است. بنابراین، رویدادهایی مانند بی‌ثباتی اقتصادی به شکل پیش‌فرض پرداخت یا عدم تعادل در روابط معاملاتی با ارز دیگر می‌تواند منجر به نوسانات قابل توجهی شود.

آیا بازارهای فارکس تحت نظارت هستند؟

مقررات معاملات فارکس بستگی به حوزه قضایی دارد. کشورهایی مانند ایالات متحده زیرساخت‌ها و بازارهای پیچیده‌ای برای انجام معاملات فارکس دارند. از این رو در آنجا معاملات فارکس به شدت توسط انجمن ملی آینده (NFA) و کمیسیون معاملات آتی کالا (CFTC) به‌طور قانونی تنظیم می‌شود. با این حال، به دلیل استفاده زیاد از اهرم در معاملات فارکس، کشورهای در حال توسعه مانند هند و چین محدودیت‌هایی برای شرکت‌ها و سرمایه مورد استفاده در معاملات فارکس دارند. اروپا بزرگترین بازار معاملات فارکس است. مرجع راهبرد امور مالی (FCA) مسئول نظارت و تنظیم معاملات فارکس در بریتانیا است.

با چه ارزهایی می‌توانم معامله کنم؟

ارزهای با نقدینگی بالا بازار آماده‌ای دارند و بنابراین در واکنش به رویدادهای خارجی، عملکرد قیمتی روان و قابل پیش‌بینی را از خود نشان می‌دهند. دلار آمریکا پرمعامله‌ترین ارز دنیاست. در شش جفت‌ارز از هفت جفت‌ارز با بیشترین نقدینگی در بازارها حضور دارد. با این حال، ارزهای با نقدینگی پایین را نمی‌توان  بدون اینکه حرکت بازار قابل توجهی با قیمت مرتبط باشد، در اندازه‌های بزرگ معامله نمود. چنین ارزهایی عموماً متعلق به کشورهای در حال توسعه هستند. هنگامی که آنها با واحد پول یک کشور توسعه‌یافته جفت می‌شوند، یک جفت‌ارز عجیب‌و‌غریب تشکیل می‌شود. برای مثال، جفت شدن دلار آمریکا با روپیه هند (USD/INR) یک جفت عجیب‌و‌غریب در نظر گرفته می‌شود.

چگونه معامله‌ی فارکس را شروع کنم؟

اولین قدم برای معامله در فارکس این است که در مورد عملیات و اصطلاحات بازار آموزش ببینید. در مرحله بعد، شما باید یک استراتژی معاملاتی را بر اساس وضعیت مالی و تحمل ریسک خود ایجاد نمایید. در نهایت باید یک حساب کارگزاری باز کنید. امروزه، باز کردن و تامین مالی یک حساب فارکس به صورت آنلاین و شروع معامله با ارزها آسان تر از همیشه است.

حرف آخر

برای معامله‌گران – به ویژه آنهایی که دارایی محدودی دارند – معاملات روزانه یا معاملات نوسانی در مقادیر کم در بازار فارکس آسان‌تر از سایر بازارها است. برای کسانی که افق های بلندمدت و وجوه بیشتری دارند، معاملات بلندمدت مبتنی بر مبانی بنیادی یا معاملات انتقالی می‌تواند سودآور باشد. تمرکز بر درک اصول اقتصاد کلان که هدایتگر ارزش ارز است و همچنین تجربه تحلیل تکنیکال می‌تواند به سودآوری معامله‌گران جدید فارکس کمک کند.

شما می توانید در مورد دو کارگزار محبوب فارکس – LiteForex و RoboForex آشنا شوید.